OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Antiparazitárny program- blchy a kliešte

Vitajte na stránke veterinarpavolkubik.weblahko.sk v sekcii Antiparazitárny program

Prípravky proti blchám a kliešťom. Ako si vybrať?

Pipety -kvapky, tzv. spot-on

Pipety patria k najznámejším prostriedkom proti kliešťom a blchám. Účinnou látkou v prípravkoch typu spot-on býva najčastejšie fipronil (Frontline, Fypryst) , permetrín (Advantix, Top spot On)

Pipety sa aplikujú priamo na kožu za krk alebo medzi lopatky (zamedzí sa olízaniu prípravku). Z miesta aplikácie sa v priebehu dvoch až troch dní prípravok vstrebe do vrchnej vrstvy kože. Účinok týchto prípravkov trvá väčšinou mesiac proti kliešťom a 1-3 mesiace proti blchám. Po použití prípravku by sa zviera nemalo kúpať dva až tri dni pred a dva dni po aplikácii.,

Vo všeobecnosti sa neodporúčajú pre psov s hmotnosťou menšou ako 2 kg a zvieratá mladšie ako 2 mesiace.

Obojky proti kliešťom a blchám

Protiparazitárne obojky pre psov a mačky chránia proti blchám aj proti kliešťom až 4-8 mesiacov. Účinná látka sa uvoľňuje postupne a zabezpečuje tým dlhodobý účinok. Obľúbené sú obojky Beaphar, Kiltix, Scalibor a Foresto. Niektoré majú zároveň aj repelentný účinok na komáre.

Aby obojok fungoval, musí byť v kontakte s kožou (utiahnutý má byť tak, aby sa pod neho zmestili dva prsty). Obojky sú odolné voči vode. Na zachovanie dlhodobého účinku je dôležitá údržba, raz mesačne je vhodné obojok odmastiť mydlovou vodou. Aplikuje

Výhodou je jednorazová aplikácia a dlhodobá účinnosť. Nevýhodou môže byť zápach niektorých obojkov, čo môže obťažovať majiteľov bytových psov. Okrem toho, niektoré psy zvyknú obojky strácať.

Spreje

Dôležité je použiť dostatočné množstvo prípravku a rovnomerne ho rozptýliť po celom tele zvieraťa. Väčšina sprejov však usmrtí len parazity prítomné na tele zvieraťa. Spreje sú vo forme aerosolu aj ako mechanické rozprašovače. Vhodné sú pre mláďatá a zvieratá, ktoré je potrebné chrániť len príležitostne. Spreje proti blchám sú aj osobitné na zamorené prostredie.

Šampóny proti blchám

Podobne ako spreje majú krátkodobý účinok a ničia len parazity prítomné na tele zvieraťa. Vhodné sú na jednorazové ošetrenie.

Tablety proti blchám a kliešťom

V r. 2014 bol na trh Európskej únie uvedený prípravok BRAVECTO ako nový spôsob boja proti blchám a kliešťom

Účinok žuvacej tablety pretrváva 3 mesiace. Výhodou je jednorazová aplikácia, tableta je vhodná voľba  pre rodiny s malými deťmi a psov, ktorí sa často šampónujú. Nevýhodou je mechanizmus účinku prípravku – účinkuje až po kontakte parazita s krvou psa.

Neskôr boli zaregistrované ďalšie podobné prípravky – napr. SIMPARICA – účinok týchto tabliet je najmenej 5 týždňov.


 


 

Prípravky na prírodnej báze

Pre majiteľov, ktorí nechcú použiť chemické prípravky alebo je ich domáci miláčik nadmerne citlivý, existuje možnosť použiť alternatívne prípravky na prírodnej báze vo forme roztokov alebo na princípe bioenergie či ultrazvuku (prívesky). Výhodou je ich úplná bezpečnosť pre všetky vekové a hmotnostné kategórie, takisto sú vhodné pre gravidné a laktujúce suky. Účinnosť týchto prípravkov je však otázna a veľmi individuálna.


 

Prípravky pre mačky

Pri výbere je dôležité vedieť, že mačky nevedia zmetabolizovať (odbúrať) permetrín, a preto sú tieto prípravky pre mačku toxické! Dávať pozor, aby bez preverenia neboli prípravky aplikované na mačky, ktoré sú určené iba pre psov! Prípravok Bravecto vo forme žuvacej tablety je k dispozícii iba pre psov. Pre mačky je Bravecto – pipeta. 

 


Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...

Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, presúvať a mazať. Ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

 • Používajte často nové bloky.
 • ENTER = nový odstavec.
 • SHIFT+ENTER = nový riadok.
 • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
 • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
 • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.
Listovanie umožňuje dynamicky zobrazovať a skrývať obsahy vybraných blokov:
 • Stlačte tlačítko listovanie.
 • U blokov, ktoré majú byť skryté, vyplňte novo zobrazené textové pole.
 • Všetky bloky s vyplneným listovaním budú na stránkach skryté, okrem prvého v poradí.
 • Tlačítko pridať odkazy vytvrí nový blok so zástupcom, ktorý bude na stránkach nahradený odkazmi. Tieto odkazy budú shodné s vyplnenými nadpismi u listovaní a budú prepínať príslušné bloky.
 • Zo všetkých blokov, ktoré majú vyplnené listovanie, bude zobrazený vždy len jeden. Bloky, ktoré nemajú vyplnené listovanie vôbec, budú zobrazené vždy.
 • Ak chcete skrývať aj prvý blok listovania, vytvorte na jeho miesto nový prázdný blok a použite pre jeho nadpis výraz: %empty%
 • Ak chcete pri prepnutí bloku rolovať okno na hornú časť bloku, tak pridajte za text bloku výraz: %top% (napr. Dovolenka%top%)